Haber

ABD Dışişleri Bakan Yardımcısı Nijer’de Darbe Yönetimi Temsilcileriyle Görüştü

ABD Dışişleri Bakan Yardımcısı Victoria Nuland, Nijer’de askeri darbe yönetiminin temsilcileriyle yüz yüze görüştü.

Nuland, görüşmelerin “son derece samimi ve bazen oldukça zorlayıcı” olduğunu söyledi.

Washington yönetimi, darbenin yine de diplomatik yollarla sonlandırılabileceğini ve Cumhurbaşkanı Mohamed Bazoum’un göreve iade edilebileceğini belirtti. Ancak şu anda ülkeye yapılan yardım ödemelerinin askıya alındığı belirtildi.

Batı Afrika ülkeleri krizi görüşmek üzere Perşembe günü bir araya gelecek.

15 Batı Afrika devletinin sendikası olan Batı Afrika Devletleri Ekonomik Topluluğu (ECOWAS), Nijer’in cunta liderlerine darbe yönetimine son vermeleri ve seçilmiş cumhurbaşkanını göreve geri getirmeleri için Pazar günü saat 23:00’e kadar süre vermişti.

Cunta yönetimi ise askeri tehditler nedeniyle ülkenin havalimanını kapattı.

Başkent Niamey’den gazetecilere açıklamalarda bulunan Nuland, iki saatten fazla süren görüşmelerde, ABD’nin yetkililere anayasal düzene dönmek istemeleri halinde yardımcı olacaklarını söylediklerini belirtti.

Nuland, “Ancak teklifimizin rastgele kabul edildiğini söylemeyeceğim” dedi.

Görüşmede yeni ordu komutanı Tümgeneral Moussa Salaou Barmou ile görüştüğünü belirten Nuland, cunta lideri General Abdourahamane Tchiani veya eski cumhurbaşkanı Bazum ile görüşmediğini söyledi.

Halen gözaltında olan Bazoum, daha önce ABD’li yetkililerle telefonla görüşmüştü.

Nuland, görüşmede cuntanın ülkede kontrolü sağlamak için Rusya’nın Wagner çete grubundan yardım istedikleri yönündeki iddiaları da gündeme getirdiğini ifade etti:

“Burada bu eylemi gerçekleştirenler, Wagner’in davet edilmesi durumunda hakimiyetlerine yönelik riskleri çok iyi anlıyorlar.”

Ülkenin Cumhurbaşkanlığı Muhafızları komutanı General Abdourahmane Tchiani, Nijer’in “yavaş ve kaçınılmaz çöküşünü” önlemek istediğini belirterek 26 Temmuz’da ülkenin kontrolünü ele geçirdi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu