Haber

Irak Dışişleri Bakanlığı, Danimarka’da Kur’an-ı Kerim’in yakılmasını kınadı

Irak Dışişleri Bakanlığı, İsveç’ten sonra Danimarka’nın başkenti Kopenhag’da Irak Büyükelçiliği binası önünde Kur’an-ı Kerim ve Irak bayrağının yakılmasını şiddetle kınadı.

İsveç’in başkenti Stockholm’de Irak Büyükelçiliği binası önünde Kur’an-ı Kerim ile birlikte Irak bayrağı yakıldıktan sonra bu kez Danimarka’da örnek bir hareket gerçekleştirildi. Danimarkalı Vatanseverler adlı grubun Kopenhag’daki Irak Büyükelçiliği önünde Kuran-ı Kerim yakmasının ardından Irak Dışişleri Bakanlığı da eylemi sert bir dille kınadı. Irak Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Ahmet Sahhaf, “Kopenhag’daki Irak Büyükelçiliği önünde tekrar tekrar Kuran’ın yakılmasını şiddetle kınıyoruz” dedi. Bu menfur eylemlere ilişkin gelişmeleri ifade özgürlüğü adı altında takip edeceğini belirten Sahhaf, bu tür eylemlerin tepkileri körüklediğini ve tüm tarafları kritik durumlara soktuğunu söyledi. Sahhaf, “Bakanlık, uluslararası toplumu, dünya çapında toplumsal barışı ve birlikte yaşamayı ihlal eden bu tür çirkin eylemleri acilen ve sorumlu bir şekilde durdurmaya çağırıyor.”

protestolar başladı

Danimarka’da Irak bayrağına Kur’an-ı Kerim ile hakaret eden yüzlerce Iraklı, sabahın erken saatlerinde korunaklı Yeşil Bölge’de bulunan Danimarka Büyükelçiliği binasına yürüdü. Şii din adamı ve Sadr Kümesi lideri Mukteda Sadr yandaşları, Yeşil Bölge’de bulunan Danimarka Büyükelçiliği binasına girmeye çalışırken, güvenlik güçleri Yeşil Bölge’ye çıkan yollara barikatlar kurarak güvenlik önlemlerini artırdı. – BAĞDAT

haberkarasu.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu