Haber

ABD’den ‘Bolsonaro’yu sınır dışı edin’ çağrısı: Trump’ın taktiklerini kullanıyor

Brezilya’daki görevinin bitmesine iki gün kala ABD’ye resmi devir teslim törenine katılmadan giden eski devlet lideri Jair Bolsonaro, destekçilerini Kongre’ye, Başkanlık Sarayı’na ve Yüksek Mahkeme’ye girmekle eleştirdi. Bolsonaro, “Hukuk çerçevesinde barışçıl gösteriler demokrasinin bir parçasıdır. Ancak bugün olduğu gibi 2013 ve 2017’de solcu vandalizm ve kamu binalarının işgali bu kuralın dışındadır” dedi.

Devlet Başkanı Luiz Inácio Lula da Silva’nın, yetkililerin faşistlerin ve fanatiklerin yok olmasına izin verdiğini belirtmesine yanıt veren Bolsonaro, “Ben görev sürem boyunca Anayasa’nın dört maddesine her zaman bağlı kalarak, hukuku, demokrasiyi, şeffaflığı ve vatanımızı savundum. kutsal özgürlük.”

LULA ‘BOLSONARO’YA NEDEN OLDU’ DEDİ

Lula, “Bunu yapanlar kanun gücüyle cezalandırılacak. Daha hükümeti kurarken Pazar gününün sessizliğinden yararlandılar. Eski Cumhurbaşkanı’nın (Bolsonaro) birçok konuşmasının buna sebep olduğu biliniyor. Bu, kendisinin ve onu destekleyen sempatizanlarının sorumluluğundadır.”

Brezilya’da dün Bolsonaro taraftarları polis bariyerini aşarak ‘darbe’ talebiyle Ulusal Kongre binasına girdiler. Ulusal Kongre ve Başkanlık Sarayı’nı basan faşist Bolsonaro’nun destekçileri, güvenlik güçleri tarafından bu binalardan çıkarıldı.

‘ABD, BOLSONARO’NUN SIĞINAĞI OLMAMALI’

Öte yandan Demokrat Parti Kongre üyeleri Alexandria Ocasio-Cortez ve Joaquin Castro, Florida’da bulunan Bolsonaro’nun ABD’den sınır dışı edilmesini talep etti. Castro, “ABD, Brezilya’da iç terörü kışkırtan bu otoriter sığınak olmamalı. O, Brezilya’ya geri gönderilmelidir.” dedi. Eski ABD Başkanı Donald Trump’ın destekçilerinin 6 Ocak 2021’de kongre baskısına işaret eden Castro, eski ABD başkanına yakınlığıyla tanınan Bolsonaro’nun “yerli teröristlere ilham vermek için Trump’ın taktiklerini kullandığını” sözlerine ekledi.

Ocasio-Cortez ise Twitter paylaşımında şu ifadelere yer verdi: “ABD’de Kongre binasına faşistlerin saldırmasından yaklaşık iki yıl sonra, faşist grupların Brezilya’da da aynısını yapmaya çalıştığını görüyoruz.” (DIŞ HABERLER)

eynesilajans.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu